Dofinansowanie w związku z wojną

Stocznia Meyer Turku w Finlandii otrzymała od fińskiego rządu pożyczkę w wysokości 80 mln euro ze względu na obciążenia spowodowane wojną w Ukrainie. Działania te uzyskały aprobatę Komisji Europejskiej, ponieważ, jak podkreśliła Bruksela, „mieszą się one w ramach awaryjnych środków finansowych opracowanych w związku z obecnym kryzysem geopolitycznym”.

– Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie technologii morskich i zdolnościom produkcyjnym firma przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw, obrony narodowej i kontroli granic Finlandii. Natomiast ze względu na obecny kryzys geopolityczny i wynikający z niego wzrost kosztów produkcji i podstawowego projektu sytuacja kapitałowa i płynność Meyer Turku Oy uległy pogorszeniu – stwierdziła KE.

Dokapitalizowanie będzie miało formę hybrydowej pożyczki kapitałowej, a jej celem jest wzmocnienie wypłacalności Meyer Turku i zapewnienie płynnej kontynuacji działalności stoczni. Szczególnie że jest to największa stocznia w Finlandii, która po przejęciu w 2015 r. przez niemiecką grupę Meyer Group była w stanie odbudować portfel zamówień i odzyskać silną pozycję finansową. Była m.in. pionierem budowy statków wycieczkowych klasy Oasis dla Royal Caribbean International.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #242
Poprzedni artykułMSC kontra Bloomberg
Następny artykułCO2 pod dnem morskim