Zielony metanol ze Szwecji

Duńska firma Ørsted zajmująca się energią odnawialną postanowiła zbudować w Szwecji zakład, który ma być największym producentem zielonego e-metanolu w Europie. Projekt FlagshipONE powstać ma w Örnsköldsvik, w północnej Szwecji. Ørsted przejął pełną własność FlagshipONE, nabywając całość udziałów od Liquid Wind AB.

– Nasze pierwsze morskie projekty wiatrowe wiązały się ze znacznym ryzykiem, ale widzieliśmy drogę do wykorzystania naszych możliwości w celu dostarczenia tej technologii jako kamienia węgielnego zielonej transformacji. Dzisiaj Power-to-X znajduje się w podobnym punkcie zwrotnym, a my ponownie jesteśmy gotowi podjąć ryzyko i przewodzić w budowie tej kluczowej technologii – powiedziała Olivia Breese, dyrektor generalna Ørsted Power-to-X.

Budowa zakładu ruszyć ma wiosną 2023 r., na terenie elektrociepłowni opalanej biomasą, obsługiwanej przez Övik Energi. E-metanol będzie produkowany m.in. przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej i biogennego CO2. Nadmiar ciepła z procesu produkcji zostanie dostarczony z powrotem do Övik Energi i włączony do ich sieci ciepłowniczej. Fabryka wejdzie do eksploatacji w 2025 r. i początkowo produkować ma 50 tys. t zielonego metanolu rocznie, który zostanie wykorzystany do dekarbonizacji światowej żeglugi.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #242
Poprzedni artykułCO2 pod dnem morskim
Następny artykułAby specjalizacje pozostały inteligentne