O cyberbezpieczeństwie w gospodarce morskiej rozmawiano w trakcie konferencji „Namiarów na Morze i Handel”, która odbyła się 14 marca w Gdyni, w ramach Transport Week.

Na wstępie omówiono założenia unijnej dyrektywy NIS2, a następnie paneliści z firm sektora morskiego i logistycznego dyskutowali na temat wdrożenia nowych regulacji. Drugi panel skupiał się natomiast m.in. na stanie świadomości cyberbezpieczeństwa w firmach z branży.
Uczestnicy tego panelu jednogłośnie podkreślali konieczność organizacji szkoleń dla pracowników, bo to błędy ludzkie mogą być najczęściej przyczyną włamań, podkreślano również, że rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji mogą się świetnie sprawdzić jako wartościowe narzędzia, nie zastąpią jednak pracy specjalisty. Jako największe wyzwanie wskazano konieczność zwiększenia bezpieczeństwa systemów OT, które są szczególnie podatne na zagrożenia ze strony hakerów.

Ostatnim punktem konferencji była wspólna rozgrywka gier strategicznych, w ramach których uczestnicy podejmowali wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w firmie związanej z transportem morskim.

Partnerami wydarzenia byli: EY – partner strategiczny, partnerami głównymi: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i Zarząd Morskiego Portu Gdynia, partnerem srebrnym Terramar, a partnerami: Polski PCS, Hutchison Ports Gdynia i Polferries

Więcej w najnowszym, 6. numerze „Namiarów na Morze i Handel”.

PRZEZGrzegorz Bryszewski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel
Poprzedni artykułNamiary na Morze i Handel nr 5/2023
Następny artykułŁukasz Greinke żegna się z Portem Gdańsk