Spółka Skarbu Państwa, Węglokoks odkupiła 80 proc. udziałów w spółce Porcie Północny od belgijskiej firmy Sea Invest.

O transakcji poinformował w Porcie Gdańsk Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Nie ujawnił jednak dokładnej kwoty, za którą kupiono udziały, tłumacząc się poufnością umowy z belgijską firmą. Po transakcji Węglokoks będzie zarządzał Portem Północnym razem z ArcelorMittal, największym producentem stali na świecie, który posiada pozostałe 20 % akcji.

Spółka Port Północny prowadzi w gdańskim porcie terminal przeładunkowy ładunków masowych, gdzie za pomocą własnych urządzeń i taboru kolejowego  przeładowuje węgiel energetyczny i koksujący.

Najbliższe plany inwestycyjne Węglokoksu polegają na modernizacji drugiego pirsu, żeby przystosować go do tzw. dwukierunkowości. Aktualnie jest on skupiony głównie na eksporcie węgla, po zakończeniu inwestycji ma też sprostać wymogom importu. W przyszłości, obok węgla Port Północny ma obsługiwać także inne towary masowe. W planach jest też obsługa rynków Czech i Słowacji.

Belgijska firma Sea Invest kupiła udziału w Porcie Północnym w 2008 roku i zrealizowała kilka inwestycji, których celem było zwiększenie możliwości importowych portu.

PRZEZGrzegorz Bryszewski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel
Poprzedni artykułCóż tam, panie, w polityce?
Następny artykułKontenerowiec na metanol w GCT