FESCO w atomowym holdingu

fot. fleetmon

Rosyjski armator kontenerowy FESCO, objęty sankcjami rządów USA i Wielkiej Brytanii w związku z trwającą wojną w Ukrainie, został własnością państwowego przedsiębiorstwa Rosatom, zajmującego się energetyką jądrową. Firma kontroluje już rosyjską flotę lodołamaczy nuklearnych, największą na świecie, a także planuje rozwój rosyjskiego Północnego Szlaku Morskiego.

FESCO zostało przejęte przez państwo rosyjskie w styczniu br., po tym, jak jego właściciel Zijawudin Magomedow został skazany pod zarzutem korupcji i defraudacji 180 mln USD. Był on właścicielem konglomeratu przemysłowego Summa, który posiadał szereg przedsiębiorstw logistycznych i telekomunikacyjnych, w tym duże udziały w FESCO. Z. Magomedow i jego brat zostali skazani na prawie 20 lat pozbawienia wolności i osadzeni w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

W efekcie Kreml podjął decyzję o nacjonalizacji FESCO i przekazał Rosatomowi 93% udziałów rządu. Decyzja ta daje firmie kontrolę nad flotą 28 statków, w tym 19 kontenerowców, a także siecią portów morskich i koleją. Obecnie kontroluje także VSCP, operatora strategicznego portu Władywostok.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #264
Poprzedni artykułKonflikt o zboże nie sprzyja branży morskiej
Następny artykułKontenerowiec na amoniak