Dronem w statek

Irański dron szturmowy Shahed-136 24 listopada br uderzył w kontenerowiec CMA CGM Symi. Do ataku doszło na Oceanie Indyjskim. Statek został uszkodzony, ale załodze nic się nie stało. Zdarzenie potwierdził amerykański Departament Obrony, sugerując, że stoi za tym Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, który wielokrotnie przeprowadzał ataki na statki powiązane z przeciwnikami Iranu.

Mimo że CMA CGM Symi, o pojemności 15 tys. TEU, pływa obecnie w barwach francuskiego armatora, to jest własnością spółki Eastern Pacific Shipping (EPS) z siedzibą w Singapurze. Właścicielem EPS jest Izraelczyk Idan Ofer. Jego brat Eyal Ofer jest z kolei właścicielem spółki Zodiac Group, której tankowiec został zaatakowany 26 listopada br. w Zatoce Adeńskiej. Statki należące do holdingów obu mężczyzn były już wcześniej atakowane przez grupy powiązane z Iranem.

W ostatnich tygodniach listopada br. rebelianci Houthi z Jemenu zajęli na Morzu Czerwonym samochodowiec PCTC Galaxy Leader, obsługiwany przez Ray Car Carriers z wyspy Man. Firma jest własnością izraelskiego armatora Abrahama „Ramiego” Ungara, a statek został zbudowany w 2002 r. w Stoczni Gdynia.

Shahed-136 to irański dron samobójca wykorzystywany m.in. przez Rosję do ataków na infrastrukturę Ukrainy.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #265
Poprzedni artykułKontenerowa podaż wciąż rośnie
Następny artykułETS w unijnych portach