Energia z wiatru dla silnej Polski

Fot. Freepik

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna 19. Konferencja PSEW2024 już 4–6 czerwca, która odbędzie się w Świnoujściu.

W 2024 r. wydarzenie po raz pierwszy zagości na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu, jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej. Rozwój całej branży odnawialnych źródeł energii to już nieodwracalny proces. Jednak potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający nawet 33 GW. Wykorzystanie tego potencjału pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że w najbliższych latach polski offshore stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki, przy odpowiednim zadbaniu o tzw. local content. Zlokalizowanie największego wydarzenia branżowego właśnie w Świnoujściu wzmacnia przekaz płynący z tego offshorowego regionu dotyczący konieczności i korzyści wynikających z wykorzystania energii z wiatru.

Głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski, która jest kluczowa dla niezależności, bezpieczeństwa energetycznego czy ochrony klimatu. Jest to przedsięwzięcie o charakterze rewolucji technologicznej na miarę XXI w. Polska powinna w tym procesie uczestniczyć równoprawnie z innymi europejskimi krajami, a jednocześnie wzmacniać swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dziś znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, dlatego nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty, osiągalny i nad tym będziemy pracować w czasie Konferencji PSEW 2024 – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W Konferencji PSEW2024 jak co roku wezmą udział kluczowi politycy, administracja samorządowa i decydenci mający realny wpływ na rozwój tego sektora w kraju. Do Świnoujścia przybędą także przedstawiciele firm z Polski i całej Europy, m.in. developerzy, inwestorzy, producenci podzespołów czy przedstawiciele sektora dystrybucji energii. Więcej informacji na stronie konferencjapsew.pl.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #274
Poprzedni artykułNowy prezes Portu Gdańsk
Następny artykułPortowy awans