T3 z kamieniem węgielnym

Baltic Hub Kamień Węgielny Wmurowanie T3

Na terenie gdańskiego Baltic Hub 5 czerwca br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej części terminalu, czyli T3.
W ceremonii wzięli udział m.in. Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Dzięki T3 Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie, zwiększając moce przeładunkowe z obecnych 3 mln TEU do 4,5 mln TEU rocznie. To nie tylko znaczący wzrost potencjału operacyjnego i nowe możliwości rozwoju dla naszych klientów, ale także korzyści zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i rynków Europy Środkowo- Wschodniej – powiedział Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hubu.

Inwestycja ruszyła w październiku 2022 r., a jej wykonawcą jest konsorcjum firm Budimex i DEME. Utworzono już sztuczną wyspę o powierzchni 36 ha oraz zakończono cały
zakres robót czerpalnych. Obecnie na powstałej wyspie trwają prace budowlane. Nowe nabrzeże o długości 717 m i głębokości 17,5 m oraz place składowe wyposażone w 7 suwnic nabrzeżowych STS i 20 półautomatycznych suwnic placowych RMG zostanią w pełni oddane do eksploatacji na koniec 2025 r.

PRZEZGrzegorz Bryszewski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel
Poprzedni artykułUdział Samorządu Województwa Pomorskiego w projektach międzynarodowych szansą na rozwój zielonej energetyki
Następny artykułDopiero za kilkanaście lat