UE chce przyspieszenia offshore wind

PXHERE
PXHERE

W połowie lutego br. Parlament Europejski przyjął strategię rozwoju sektora offshore wind. Wspólnota chce, by do 2030 r. przynajmniej 60 GW energii powstawało z morskich farmach wiatrowych. Do 2050 r. aż 340 GW ma być produkowane w ten sposób.

Jednocześnie parlamentarzyści przyjęli raport wzywający do przyspieszenia prac nad transformacją energetyczną. Jego autorzy apelują, by ułatwić procedury przyznawania zezwoleń na budowę farm. Chcą, by rozwinąć dostępną infrastrukturę związaną z energią odnawialną tak szybko, jak to możliwe.

– Strategia w zakresie morskiej energii odnawialnej ma kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji, w której najważniejszy jest czas. Potrzebujemy dużo zielonej energii elektrycznej, aby osiągnąć nasze cele klimatyczne, a strategia dotycząca morskiej energii odnawialnej jest w tym względzie absolutnie niezbędna – skomentował duński europoseł Morten Petersen, jeden z autorów raportu o offshore wind.

Dokument wskazuje na spadek kosztów produkcji energii wiatrowej w latach 2010-2020 aż o 48%. Według Unii Europejskiej sektor offshore wind jest jednym z „najbardziej konkurencyjnych” źródeł energii.

 

Poprzedni artykułKongestia w portach jeszcze się pogorszy
Następny artykułCo przyciąga kierowców do zawodu?