Zmiana klimatu kosztowna dla armatorów

FREEPIK

Jeżeli nie uda się powstrzymać zmian klimatycznych, światowa branża morska może tracić nawet 25 mld USD rocznie – ostrzegają analitycy niezależnego amerykańskiego ośrodka badawczego RTI. Organizacja wzywa do podjęcia „ambitnych kroków” na rzecz redukcji emisji.

Ustalenia RTI zostały opublikowane w specjalnym raporcie, przygotowanym na zlecenie Environmental Defense Fund (EDF). Dokument o wiele mówiącym tytule „Act Now or Pay Later: The Costs of Climate Inaction for Ports and Shipping”, przestrzega przed bagatelizowaniem roli zmian klimatycznych. Według ekspertów pod koniec obecnego stulecia anomalie pogodowe mogą wywoływać uszkodzenia infrastruktury portowej o wartości 18 mld USD rocznie. Kolejne straty, w wysokości 7,5 mld USD rocznie, spowodują huragany i związane z nimi zakłócenia w transporcie. Całość prognozowanych strat to równowartość przychodów całej branży kontenerowej na świecie w 2019 r.

Eksperci przestrzegają, że ich ustalenia są szacunkowe i w rzeczywistości koszt zmian klimatycznych może być jeszcze wyższy. Wzywają branżę do jak najszybszych działań na rzecz dekarbonizacji.

Podejmując działania na rzecz ograniczenia emisji i inwestując w paliwa o zerowej emisji CO2, liderzy żeglugi mogą pomóc uniknąć tych kosztownych konsekwencji i zbudować bardziej zrównoważoną przyszłość branży – skomentowała Marie Hubatova z EDF.

Poprzedni artykułGdynia hubem dla rynku norweskiego
Następny artykułOżywienie po pandemii