Kongres Morski po raz dziewiąty

Kongres Morski
Kongres Morski

Między 29 a 30 czerwca br. w Szczecinie odbędzie się 9. Międzynarodowy Kongres Morski. Wydarzenie to tradycyjnie poświęcone będzie najważniejszym kwestiom dotyczącym branży morskiej. Wśród tematów obrad są m.in. takie zagadnienia jak: rozwój projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich od strony morza i lądu, dyskusje o przemyśle stoczniowym, sektorze offshore wind, śródlądowych drogach wodnych, a także połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych (TEN-T). Zaplanowano także szereg dyskusji związanych z bezpieczeństwem energetycznym, logistyką, ubezpieczeniami czy digitalizacją w branży morskiej. Nie zabraknie również prezentacji i rozmów dotyczących edukacji morskiej, zagadnień finansowych, legislacyjnych, prawnych czy związanych z ochroną środowiska.

Pierwszego dnia odbędą się debaty o tematach „Przeciwdziałanie – Transformacja – Odporność: strategia dla branży morskiej w dobie kryzysu”, a także „Rewizja sieci TEN-T gwarancją stabilności i ciągłości strategii transportowej Europy” (godz. 12.30–14.30) i „Zielona transformacja w gospodarce morskiej – szanse i wyzwania” (godz. 15.30–17.30).

Drugiego dnia od godz. 8.00 zaplanowano szereg paneli prezentowanych symultanicznie w 3 odrębnych blokach: „Porty i Żegluga”, „Rozwój i Innowacje”, „Nauka i Ekologia”. Towarzyszyć im będą również warsztaty, prowadzone m.in. przez ekspertów Ernst & Young oraz dodatkowe wydarzenia, jak szkolenie PCS dla uczestników. Wśród panelistów znajdują się naukowcy, analitycy, przedstawiciele gospodarki morskiej. Finałem 9. MKM będzie rejs statkiem Odra Queen na Wyspę W-28 na Zalewie Szczecińskim.

Uroczysta inauguracja obrad MKM odbędzie się 29 czerwca br., w gmachu szczecińskiej Opery na Zamku, a drugiego dnia uczestników spotkania gościć będzie Centrum Konferencyjne Hotelu Radisson Blu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury, a organizatorami są Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Fundacja Kongres Morski oraz Port Szczecin-Świnoujście. Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie wpływy z tytułu rejestracji i opłat za uczestnictwo w 8. MKM zostaną przekazane na rzecz pomocy Ukrainie.

„Namiary na Morze i Handel” są patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o programie 9. edycji MKM na stronie: kongres-morski.com.pl

Poprzedni artykułStrajki dokerów pogłębią kongestię
Następny artykułKontenerowy powrót do normalności?