Wycieczkowiec na metanol

W stoczni Meyer Turku ruszyła budowa pierwszego dużego statku wycieczkowego przystosowanego do konwersji na metanol. Jednostka powstaje dla niemieckiego TUI Cruises. Statek Mein Schiff 7 wejdzie do eksploatacji w 2024 r. Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat zmian, które zostaną wprowadzone w układach napędowych w celu dostosowania do spalania ekologicznego paliwa.

– Decyzja o przygotowaniu statku do zasilania metanolem jest dla nas ważną inwestycją w przyszłość – powiedział Wybcke Meier, dyrektor generalny TUI Cruises, spółki joint venture niemieckiej grupy TUI i Royal Caribbean Group.

Ponadto cruiser będzie wyposażony w zasilanie energią z lądu, w czasie pobytu w porcie. Według TUI zapewnia to niemal zerową emisyjność pracy, co będzie stanowić ok. 40% jego czasu eksploatacji.

Poza tym istotne elementy koncepcji statków z serii Mein Schiff, także w nowej jednostce pozostaną niezmienione. Wciąż obecny będzie duży udział kabin zewnętrznych i balkonowych, duży wybór restauracji i barów, przestronne obszary zewnętrzne oraz strefy spa i sportowe z basenem. Jednostka będzie mierzyła ponad 315 m i zabierze na pokład 2894 pasażerów oraz 1000 osób załogi.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #229
Poprzedni artykułW kierunku metanolu
Następny artykuł„Risky business” dla sektora TSL?