Rosyjski jacht na sprzedaż

FleetMon

Hiszpański sąd nakazał zajęcie rosyjskiego jachtu Meridian A z powodu niezapłaconych rachunków stoczniowych. Władze hiszpańskie unieruchomiły jednostkę na początku marca br., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę.

Meridian A, dawniej Valerie, to 280-metrowy jacht zbudowany w 2011 r. Właściciel wartej 140 mln USD jednostki jest winien opłaty za konserwację w stoczni jachtowej MB92 w Barcelonie. Zajęcie jachtu otwiera drogę do jego licytacji, z której wpływ ma pokryć niezapłacone rachunki.

Podejrzewa się, że Meridian A należy do Siergieja Czemiezowa, dyrektora generalnego Rostec, rosyjskiego koncernu zbrojeniowego, który powiązany jest z rosyjskimi służbami. Kierowana przez niego firma jest spółką macierzystą dla rosyjskiego sektora lotniczego i kosmicznego, w tym United Aircraft Corporation, Russian Helicopters i United Engine Corporation. Jest również właścicielem fabryk karabinków Kałasznikow, producenta ciężarówek Kamaz, producenta czołgów Uralvagonzawod i eksportera broni Rosboronexport.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #239
Poprzedni artykułMetanol w natarciu
Następny artykułBałtyckie ro-ro 2022