Gazowiec Guadalupe Explorer przywiózł 22 grudnia ub.r. pierwszy ładunek propanu do nowego terminalu gazowego zlokalizowanego w porcie Policach. Dostawa surowca z USA pozwoli na przetestowanie instalacji w realizowanej obecnie największej polskiej inwestycji chemicznej, jaką jest fabryka polipropylenu w podszczecińskich Policach, określana jako projekt Polimery Police. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej w nowym zakładzie produkowanych będzie 430 tys. t propylenu rocznie.

W USA statek, dla którego był to pierwszy rejs, przyjął ładunek dla polskich zakładów chemicznych w terminalu Buckeye Texas Hub Terminal w Corpus Christi oraz Sunoco Logistics/Energy Transfer Nederland Terminal w Port Neches.

Polimery Police to projekt obejmujący instalację do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz ciąg technologiczny służący do produkcji polipropylenu. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii możliwa będzie produkcja aż 192 rodzajów polipropylenu. W procesie produkcji wytwarzane będą także 2 t wodoru na godzinę, który będzie przesyłany do instalacji amoniaku w Zakładach Chemicznych „Police”. W przyszłości wodór może znaleźć także inne zastosowanie. W ramach inwestycji powstały 2 zbiorniki na propan, każdy o pojemności 40 tys. m³, oraz zbiornik na etylen o pojemności 12 tys. m³. Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym w temperaturze –42°C (propan) i –104°C (etylen). Na terenie fabryki będzie działała także baza logistyczna wyposażona w 60 silosów o pojemności 450 t każdy. Dziennie policką fabrykę opuszczać będzie 1,2 t gotowego produktu. Pełen rozruch instalacji powinien nastąpić w II połowie br. Obecnie Polska importuje ok. 800 tys. t polipropylenu rocznie. Policka fabryka spowoduje, że staniemy się bardziej niezależni od dostawców zagranicznych.

– Projekt Polimery Police w planach i analizach rozpoczął się w 2017 r., a kontrakt na jego realizację podpisano 11 maja 2019 r. Zaczynał się jako projekt propylenowy, a urósł do rozmiarów 5. dużej fabryki Grupy Azoty, która już w 2023 r. będzie produkować 430 tys. t polipropylenu. Taka wielkość produkcji sprawia, że Grupa Azoty i Polska stają się jednym z europejskich liderów w produkcji tego półproduktu – powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Produkowany w Policach polipropylen sprzedawany będzie pod marką Gryfilen. Nazwa powstała z połączenia słowa gryf (symbol regionu zachodniopomorskiego) z ostatnią sylabą wyrazu propylen i już została życzliwie przyjęta przez potencjalnych klientów.

W związku z uruchomieniem gazoportu, zdaniem władz polickiego portu, przeładunki wzrosną o ok. 20%, a do portu zawijać będzie rocznie ponad 20 różnej wielkości gazowców. Obecnie port obsługuje ok. 2 mln t ładunków w ciągu roku.

PRZEZAS
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel 03/2023
Poprzedni artykułPrzemysł nowoczesnych technologii
Następny artykułNiepewne koszty i zyski