Cyberodporny system balastowy

fot. freepik

Francuska firma BIO-UV Group, specjalizująca się w uzdatnianiu wody w oparciu o promieniowanie UV, opracowała najnowocześniejsze oprogramowanie cyberbezpieczeństwa dla swojego systemu uzdatniania wód balastowych BIO-SEA. Zapewnia on bezpieczną integrację sprzętu z siecią statku przez cały okres jego eksploatacji oraz ma sprawić, że interfejs między użytkownikami a systemami będzie bardziej odporny.

Jak twierdzą szefowie BIO-UV, starsze systemy oczyszczania wód balastowych mogą być podatne na cyberataki. Jeśli system balastowy zostanie zhakowany, a pompy obsługiwane są zdalnie, stabilność statku jest zagrożona, łącznie z możliwością jego zatonięcia i śmiercią załogi.

Zwrócono również uwagę, że jak każdy system sieciowy lub oprogramowanie sterujące na pokładzie statku proces balastowania, w tym system uzdatniania, może być podatny na cyberatak jako element systemu operacyjnego OT. Obawy są tak duże, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Klasyfikacyjnych przyjęło w 2021 r. dwa nowe zalecenia, które mają zwiększyć cyberodporności statków: UR E26 i UR E27 będą stosowane w przypadku jednostek zakontraktowanych do budowy od 1 stycznia 2024 r.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #247
Poprzedni artykułAntynarkotykowe porozumienie
Następny artykułMenedżer, przedsiębiorstwo i (nie)potrzebne technologie